İzlenimler

2004-2005 eğitim öğretim yılında bir yıl süre ile Ruhr Üniversitesi’ne giden öğrencimiz Haydar Arslan’ ın izlenimleri aşağıda yer almaktadır:

“Merhaba Arkadaşlar,


Socrates-Erasmus Öğrenci Değişim Programı herşeyden önce kültür ve eğtim programı olduğu için öncelikle, gideceğiniz üniversitede insanlarla olan diyaloğunuz çok önemlidir. Başlangıçta öğrenciler bu program hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Açıkçası bu durum, programa başvuru yapmamak için bir engel teşkil etmez. Çünkü araştırma yapmak sizin elinizdedir. Belki de ilk bakışta sizi korkutan sebep; daha hak kazanmadığınız halde kazandığınızı düşünüp, yurt dışında nasıl düzen kurulabileceğinizi sorgulamanızdır. Eğer hayatınızda bir idealiniz varsa ve siz bu ideali gerçekleştirmek istiyorsanız bazı riskler almanız gereklidir. Yaşamınız boyunca karşınıza açıkçası çok fazla fırsat gelmeyebilir. Bu nedenle fırsatları tespit edip, iyi değerlendirebilmek, gelecekte sizin için çok büyük bir artı getirecektir.
Bu programın bana katkılarını düşündüğümde çok doğru bir tercih yaptığımdan kesinlikle bir kez daha emin oluyorum. Bu programa katılabilmeniz için ihtiyacınız olan sadece küçük bir cesarettir. Dünya çapında onbinlerce insan bu programın bir parçası olmak için büyük bir çaba gösterirken, bu programı dikkate almamak çok büyük bir hata olsa gerek.
Erasmus programına katılmaya hak kazandıktan sonra Almanya’ya gittiğimde kendimi açıkçası yalnız hissettim. Etrafınıza baktığınızda insanlar kendi düzenlerini kurmuş hayata devam ederken sanki bana hayatım bir anda durdu gibi gelmişti. İşte o anda gücünüzü gösterme zamanının geldiğini anlıyorsunuz. Ya bu hayat temposu içinde bocalıyacaksınız ya da yaşamınıza çok güzel bir yön vereceksiniz, herşey sizin elinizde. Öncelikle, başta da söylediğim gibi insanlarla kuracağınız iyi diyaloglarla çevrenizi genişletmeye çalışıyorsunuz ilk iki ay boyunca, diğer bir deyişle tatlı zorluklar çekiyorsunuz. Başlangıçta sizin gibi Socrates-Erasmus Programıyla gelen birçok öğrenciyle tanışıyosunuz ve yönlendirme kursu boyunca onlarla beraber kahvaltı yapıyorsunuz, birlikte Almanca kurslara katılıyorsunuz, farklı şehirleri geziyorsunuz. Bu şekilde onlarla tanışma imkanlarını iyi kullanma şansı yakalıyorsunuz. Sonuçta tanıdığınız insanlarda çevrelerini genişletecek olduğundan buna bağlı sizin de çevreniz genişlemeye başlıyor. Tanıştığınız farklı ülkelerden birçok insanla dost oluyosunuz ve paylaştığınız kültürlerle yeri geliyor onlar bir Türk gibi davranıyor, yeri geliyor siz bir İtalyan, İspanyol, İngiliz, Arjantinli, Ekvatorlu, Brezilyalı, Amerikalı, İsveçli….. ya da Polonyalı gibi davranıyosunuz. Bir keresinde çayımız bitmişti. İspanyol arkadaşlar Türk marketine gidip çay almışlardı ve gelip bize demlikle çay demlemişlerdi. Kendilerine teşekkür ettiğimizde bize Türkçe olarak “birşey değil, afiyet olsun” yanıtını vermişlerdi. Bu sadece yaşadığım binlerce anıdan sadece bir tanesi..
Yaşadığınız dostluklar o kadar güzel boyutlar kazanıyor ki, onlar sizden siz de onlardan hiç ayrılmamak istiyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, koca bir sene su gibi geçmiş yaşadığınız mükemmel dostluklarla. Keşke diyorsunuz biraz daha zaman olabilse de daha fazla şey paylaşabilsek bu insanlarla. Erasmus sürenizin sonunda kapanış partisi veriyosunuz ve gelen arkadaşlarınıza baktığınızda yüzlercesi sizi gözyaşlarıyla uğurluyor. Arkadaşlarınızın hepsi sizi ülkelerine davet ediyor, siz de onları davet ediyorsunuz. 2006 yazında İspanyol arkadaşlarım kafile halinde beni ziyarete gelmişlerdi İstanbul’a. Sanki o anıları tekrar tazeledi bu buluşma.
İşte bu sebeple yaptığım tercihten gerçekten çok mutluyum ve beni tercih eden hocalarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Klubü tarafından yayınlanan YAPISTANBUL adlı dergide yayımlanan bir yazı

Ahmet Aydoğan
ERASMUS/SOCRATES PROGRAMI Yurtdışında eğitim görmek, daha iyi bir kariyer sahibi olmak, yabancı dillerini geliştirmek pek çok öğrencinin hayalidir. Ancak bu tip bir eğitimin maliyeti de birçok ailenin karşılayabileceğinden fazladır. Yurtdışına burs alarak gitmek çok az sayıda öğrencinin elde edebileceği bir şanstır. Ancak Avrupa Birliği nezdinde yapılan Erasmus/Socrates gibi eğitim anlaşmaları sayesinde bu şansı her öğrenci elde edebilmektedir.

 
Oryantasyon kursu(dil kursu)

Ben de İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans öğrenimim sırasında, bölümümün yapmış olduğu anlaşma kapsamında Erasmus Programı dahilinde bir yıl süreyle Almanya’nın Ruhr Üniversitesi’nde öğrenim görme şansı elde ettim. Mühendislik Fakültesinde sadece İnşaat Mühendisliği Bölümü böyle bir anlaşma yapabilmiş ve öğrencilerine bu imkânı sunmuştur. Anlaşma kapsamında iki yıl süreyle, iki öğrenci Almanya’ya gönderilir ve yine iki öğrenci okulumuza gelir. Gidecek iki öğrencinin seçilmesi bölümümüzce belirlenir. Seçilen öğrencilere, Almanya’da bulundukları süre boyunca ayda 400 Avro ve bir sefere mahsus 500 Avro burs verilmesi uygun görülmüştür. Başvuran öğrenciler arasında eleme; genel not ortalamasına (min 2,5), üniversitemizin Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılan yabancı dil sınavından alınan nota ve son olarak da bölümümüzde oluşturulan kurul tarafından yapılan mülakata göre yapılır. Anlaşma uyarınca vize alma sürecinde ve ilk defa yurt dışına gidiyor olmanın getirdiği bazı zorluklar oldu. Ancak daha ilk gittiğimiz günden itibaren her sorun yaşadığımızda, yardımlarına başvurabileceğimiz görevliler mevcuttu. Ayrıca oryantasyon kursu ile dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmaları ve Almanya’ya alışmaları sağlandı.

Oryantasyon kursu (Duesseldorf gezisi esnasında)

Bu kursta Almanca dil kursunun yanı sıra oryantasyon kursu bünyesindeki herkesin bir arada yaptığı sabah kahvaltıları ve günlük aktiviteler ile bu uyum süreci eğlenceli hale getirildi. Bu kursun ardından eğitim dönemi başladı. Eğitim sürecinde İngilizce olan yüksek lisans programından da ders alma imkânının olması Almancası yeterli olmayan öğrenciler için de bu programı daha faydalı hale getirmiştir. Ayrıca öğrencilerin Almanya’da bulundukları süre boyunca okul tarafından verilen ücretsiz dil kurslarına katılma imkânları da sağlanmıştır. Erasmus Programının en önemli özelliklerinden biri de iyi bir eğitim programı olduğu kadar, yabancı kültürlerin birbirini tanımasını da sağlayan sosyal bir program oluşudur. Erasmus Programı sadece Avrupa kapsamında olsa da, benzer diğer programlarla dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere bir araya gelme imkânı sunmaktadır. Bu sayede farklı kültürlerin kaynaşması mümkün olmaktadır. Bu program ülkemizin ve kültürümüzün yabancılara tanıtılması açısından da faydalı olmakta ve amacına ulaşmaktadır. Biz de Almanya’da bulunduğumuz süre içersinde dünyanın çeşitli ülkelerinden insanlarla tanışma ve çeşitli dostluklar kurma fırsatını elde ettik ve ülkemize döndükten sonra dahi dostluklarımızı sürdürmekteyiz. Bütün bu aktivitelerin yanı sıra aldığımız dersler mesleki gelişimimiz açısından ufkumuzu genişlettiği gibi kendi üniversitemizde de aldığımız bu derslerin denklik sistemiyle tanınmasıyla dönem kaybımızın olması önlenmiştir. Bu tip uluslararası organizasyonlarla biz öğrencilerin dış dünyayla bağlantısı artırılmakta ve pek çoğumuza kendi imkânlarımızla elde edemeyeceğimiz eğitimsel ve kültürel bir tecrübe yaşama olanağı sunulmaktadır. Bu program hakkında söylenebilecek tek olumsuz söz; bir öğrencinin bu programa sadece bir defa katılabiliyor olmasıdır. Aksi takdirde büyük bir memnuniyetle mezuniyetimi erteleme pahasına da olsa tekrar Erasmus Öğrencisi olmak için başvururdum.

Oryantasyon kursu öğrencileri okulun metro durağında

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ nden Nadide Yılmaz’ ın İzlenimleri İçin TIKLAYINIZ

Cam, Seramik,Çini Semineri ve Atölye Çalışması ile İlgili İzlenimler

“Cuma günkü çalıştay için teşekkürler… Marke ve ben çok eğlendik, etkinlik çok ilgi çekiciydi. Etkinliğe yarın tekrar katılacağız ve umarız sadece bizler değil diğer öğrenciler de etkinliğe katılır…İyi günler. Nergis”

Cam-Seramik-Çini Seminer ve Atölye Çalışması Fotoğrafları

15-27 Aralık 2006 tarihlerinde düzenlenen Cam-Seramik-Çini Seminer ve Atölye Çalışmaları sırasında alınan görüntüler için tıklayınız ve bu atmosferi yaşamak için yeni dönem etkinliklerini kaçırmayınız…


FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ